ساخت معبد بهائی وارد مرحلۀ جدیدی شد

تاریخ خبر
23
فوریه
2017
میلادی
5
اسفند
1395
شمسی
منبع
سرویس خبری جامعۀ بهائی: http://news.persian-bahai.org/story/1153

 بخشی از زمین ۱۳ هکتاری که در آینده محل معبد بهائی خواهد بود به همراه بخشی از جنگل بومی و برخی از محله‌های اطراف.

آگوا آزول، کلمبیا - برنامۀ ساخت معبد محلی بهائی در آگوا آزول (Agua Azul )، روستای کوچکی در منطقۀ نورت دل کائوکا (Norte del Cauca) اخیراً وارد مرحلۀ مهمی شده است. ساخت این معبد پس از عقد قرارداد با یک شرکت محلی به طور رسمی در ماه ژانویه آغاز شد.

به دنبال مراسم رسمی پی‌ریزی معبد در ماه مه ۲۰۱۶، ساخت یک تپۀ مرکزی به ارتفاع ۳ متر که ساختمان ۱۸ متری معبد بر آن قرار می‌گیرد به اتمام رسیده و شالودۀ ساختمان‌های اطراف معبد ایجاد شده است. این بناها در آینده با رنگ‌های شاد که از مشخصه‌های ساختمان‌های کلمبیاست رنگ آمیزی خواهند شد.

فعالیت‌هایی که مدت‌هاست با هدف مشارکت در پیشرفت مادی و معنوی جوامع نورت دل کائوکا و اطراف آن در دست انجام هستند، هم‌زمان با پیشرفت ساخت این معبد، تقویت یافته‌اند. فعالیت‌های جامعه‌سازی با الهام از معبد، چندین برابر شده‌اند و روحیۀ دعا، تعهد و مشارکت به طرز فزاینده‌ای در ناحیه گسترش یافت است.

این روحیه در پروژه‌های عملی هم نمود پیدا کرده است. از زمان خریداری زمین این معبد بهائی در دسامبر ۲۰۱۳، جامعه یک پروژۀ جنگل‌کاری را در زمینی به مساحت ۱۱ هکتار در مجاورت معبد آغاز کرده است. این پروژه به کاشت دوبارۀ گیاهان بومی منطقه که به دلیل سال‌ها تک کشتی نیشکر از بین رفته بودند، کمک نموده است. تیم این پروژه تا حال موفق شده است ۴۳ نوع گیاه را در این زمین که برای رشد یک جنگل بومی در نظر گرفته شده پرورش دهد.

جیسون (Jason) جوان ترین عضو این تیم که ۱۲ سال دارد گفت: «همکاری با تیم برای احیای بسیاری از گونه‌های گیاهی از دست رفته که بخشی از این خاک هستند یکی از الهام‌بخش‌ترین قسمت‌های این پروژه بوده است.»

این تیم در حال برنامه‌ریزی یک پروژۀ ویژه در ماه مارس است که در آن از ساکنین جوامع اطراف دعوت می‌شود تا گونه‌های مختلف گیاهی را از خانه یا مزرعۀ خود به این جنگل بومی اهدا نمایند.

ارتباط میان محیط زیست منطقه و جامعه در طراحی این معبد که از درخت کاکائو الهام گرفته نیز جلوه‌گر است. درخت کاکائو در کلمبیا به وفور رشد می‌کند و بخش جدایی‌ناپذیری از هویت طبیعت، زندگی و اقتصاد مردم این کشور است.

اعضای جامعه در زمین جنگل بومی دور هم می‌آیند تا برای پیشرفت پروژۀ ساخت معبد دعا کنند.

پروژۀ جنگل‌کاری جنگل بومی، اعضای جامعۀ محلی را از پیر و جوان، دور هم جمع می‌کند تا…

اعضای جامعه دربارۀ نقش معبد بهائی در فعالیت‌های جامعه‌سازی در نورت دل کائوکا مشورت…

جوانان و نوجوانان در زمین جنگل بومی در مجاورت زمین معبد در یک جلسۀ دعا که برای پیشرفت…

 تعدادی از اعضای تیم جنگل‌کاری برای بررسی برنامه‌هایشان دور هم جمع شده‌اند.

 پیمانکاران کار خود را در زمین معبد در آگوا آزول، روستایی در منطقۀ نورت دل کائوکا، که…

جولیان گوتیرز چکن (Julian Gutierrez Chacon)، طراح این معبد، با تأمل به آیندۀ جامعۀ می‌گوید: «این معبد از هم اکنون منبع الهام و پیشرفت شده است. مردم فشارهای بسیاری را تحمل می‌کنند و سردرگم هستند. این معبد برای آن‌ها حکم قطب‌نمایی را دارد که مسیر زندگی‌شان را دوباره در جهت صحیح قرار می‌دهد.»

طرح معبد بهائی نورت دل کائوکا در سال ۲۰۱۴ اعلام شد. این بنا یکی از نخستین معبدهای محلی بهائی است که ساخت آن همراه با چهار معبد محلی دیگر در سال ۲۰۱۲ توسط بیت العدل اعظم اعلام شد.