15 دسامبر 2009 2009

تاریخ صدور پیام
15
دسامبر
2009
میلادی
موضوعات پیام
پیشرفت در مرمّت و توسعه‌ ی ابنیه ‌ی جبل کرمل

کلیه‌ ی محافل روحانی ملی ملاحظه نمایند
یاران عزیز الهی،

در کمال مسرّت پیشرفت ‌های چشمگیر حاصله‌ ی اخیر در مرمّت و نیز توسعه‌ ی بیشتر در ابنیه ‌ی جلیله‌ ی جبل کرمل را که متجاوز از نیم قرن پیش به ید توانای حضرت ولی امرالله احداث شده، به اطلاع آن عزیزان می ‌رساند.

با اکمال موفقیت آمیز برنامه‌ ی سه ‌ساله‌ ی اقدامات ترمیمی و اصلاحی، دارالآثار بین المللی مجددا مفتوح گردید تا زیارت آثار و اشیا مقدسه‌ ی موجود در آن برای زائرین میسر شود. نمای سنگی با سی هزار ساعت کاری که اعضای مخلص و با وفای گروه مرمّت با دقت و موشکافی تمام در طول دو سال انجام داده، تعمیر شده است. شالوده‌ ی بنا در مقابل نفوذ آب مقاوم شده، و کل ساختمان در اثر تقویت با استفاده از چارچوب فولادی و بتونی که از شالوده تا سقف بنا ادامه دارد و برای زائران قابل مشاهده نیست، در مقابل زلزله مقاوم گشته است. اصلاحات داخلی شامل نصب کف جذاب گرانیت در طبقه ‌ی اصلی، استفاده از قفسه ‌های نمایش اشیاء از بهترین جنس، اما مشابه قفسه‌ های اصلی، که برای تضمین حفظ اشیا به نمایش گذاشته شده تا آتیه‌ ی دور است؛ توسعه‌ ی تسهیلات زیرزمین برای استقبال از زائرین؛ تأمین وسایل برای اشخاصی که دچار اختلالات جسمی هستند جهت دسترسی یافتن به بنا؛ و نصب سیستم‌ های کامل زیست ‌محیطی، ایمنی و امنیتی است.

اهمیت پیشرفت ‌های حاصله در ترمیم بنای مقام حضرت رب اعلی نیز کمتر از آن نیست. برنامه ‌ای جامع برای تقویت سازه‌ ی بنای اصلی و روبنا برای مقاومت در مقابل زمین ‌لرزه عنقریب به اتمام می ‌رسد. گروه مرمّت سنگی، در حال ترمیم نمای سنگی خارجی و تارمی تزیینی فلزی است. اقدامات آماده سازی سه اطاق در ضلع جنوبی مقام برای استفاده ‌ی زائران و سایر میهمانان دارای پیشرفت مطلوبی است. ترتیباتی برای ترمیم قبّه و تعویض کاشی‌ های طلا جهت اعاده‌ ی درخشندگی اولیه در دست اجرا است. نصب سیستم جدید کنترل برقی و زیست ‌محیطی در حال پیشرفت است.

همراه با اجرای این طرح سیار مهم در جبل کرمل، اقدامات در منطقه ‌ی عکا در باغ رضوان و نیز در اراضی حول روضه‌ ی مبارکه، قبله‌ ی اهل بهاء، که اخیرا ابتیاع شده ،همچنان ادامه دارد.