رأى سازمان ملل به ادامه بازرسى ويژه نقض حقوق بشر در ايران

تاریخ خبر
28
مارس
2014
میلادی
8
فروردین
1393
شمسی
منبع
سرویس خبری جامعۀ بهائی: http://news.persian-bahai.org/984

ژنو- جامعه‌ی بین المللی بهائی از خبر رأی مثبت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به تمدید حکم بازرس ويژه‌ی خود درباره‌ی ایران اظهار خشنودی کرد و گفت که این خبر نشانگر آن است که جامعه‌ی بین‌المللی از اقدامات شایسته‌ی احمد شهید خرسند است و انتظار دارد که ایران به وعده‌های خود مبنی بر بهبود بخشیدن به وضعیت حقوق بشر در ایران عمل کند.


خانم علائی گفت: «رأی امروز برای تمدید حکم احمد شهید، نشان روشنی از آن است که جهان از آقای روحانی و دولت او انتظار عمل، و نه صرفا حرف، در حوزه‌ی حقوق بشر را دارد.»


این رأی‌گیری، با نتیجه‌ی ۲۱ رأی مثبت، ۹ رأی منفی و ۱۶ رأی ممتنع، پس از انتشار گزارش‌های جدید دکتر شهید، گزارشگر ویژه‌ی شورای حقوق بشر در حوزه‌ی حقوق بشر در ایران، و بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، انجام شد. گزارش‌ها حکایت از آن داشت که ايران نتوانسته است وضعیت حقوق بشر در اين کشور را در سال گذشته بهبود بخشد.


دکتر شهید و آقای بان کی‌مون، با اشاره به بهبود جزئی وضعیت، اظهار داشتند که ایران همچنان در موارد بی‌شماری به نقض جدی حقوق بشر ادامه می‌دهد. موارد فراوانی از صدور ناعادلانه‌ی حکم اعدام دیده شده است، و سرکوب زنان، استفاده از شکنجه، و نیز حبس غیرقانونی روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق بشر و اقلیت‌هایی نظیر پیروان آئین بهایی همچنان ادامه دارد.


به گفته‌ی دکتر شهید، «گزارش شده است که صدها نفر به علت آنکه صرفا از ابتدایی‌ترین حقوق خود استفاده کرده‌اند به نوعی در حبس به سر می‌برند. در میان این‌ها می‌توان به ۳۹ خبرنگار و وبلاگ‌نویس، ۹۲ مدافع حقوق بشر، ۱۳۶ بهائی، ۹۰ مسلمان سنی، ۵۰ مسیحی و ۱۹ درویش مسلمان اشاره کرد.»


خانم علائی اظهار داشت

گام‌هایی که دولتمردان ایرانی می‌توانند در جهت اصلاح وضعیت بردارند بسیار روشن هستند.


خانم علائی گفت: «ایران می‌تواند با آزادسازی ۱۳۶ بهائی‌ای که تنها به دلیل عقاید مذهبی خود در زندان هستند، و نیز زندانیان دیگر، آغاز کند. دولت همچنین به سادگی می‌تواند به جوانان بهائی اجازه‌ی ورود به دانشگاه بدهد، و تنها با یک حرکت قلم از تهران، جلوی حمله به خانه‌ی بهائیان و دستگیری خودسرانه‌ی اهل خانه را بگیرد.»


خانم علائی ادامه داد: «از آنجا که بهائیان خشونت نمی‌ورزند و به اطاعت از مراجع قانونی پایبند هستند، این اقدامات هیچ آسیبی به دولت نخواهد رساند و به سادگی نیز قابل اجرا خواهد بود.»خانم علائی گفت: «در عين حال ایران باید نگرانی جامعه‌ی بین‌المللی را با دادن اجازه‌ی دیدار از ایران به دکتر شهید بر طرف کند. این واقعیت که دکتر شهید هرگز به ایران دعوت نشده است صرفا شاهدی دیگر بر آن است که دولت ایران به ساز و کار‌های بین‌المللی حقوق بشر اهمیتی نمی‌دهد.»