بیست و یکم می 2006

تاریخ صدور پیام
21
مه
2006
میلادی
31
اردیبهشت
1385
شمسی
5
شهر العظمة
163
بدیع
موضوعات پیام
ماندن یا نماندن در ایران

لطفاً مطالب ذیل را از طریق یاران ایران به........از احبّای.......ابلاغ نمایید.
رقیمه آن خواهر روحانی كه در آن برای تصمیم گیری درباره ماندن در ایران و یا خروج و مراجعت بعد از ادامه تحصیل، تقاضای راهنمایی نموده بودید در تاریخ... به این شطر واصل و تقدیم ساحت بیت‌العدل اعظم الهی گردید. معهد اعلی از دریافت نامه شما كه نشانه عشق و محبّت آن خواهر عزیز به جمال اقدس ابهی و اشتیاق به خدمت امر مبارك است مسرور شدند و از این كه شما خود را بر سر دو راهی مشاهده می نمایید اظهار همدردی می فرمایند و مقرّر فرمودند به قرار ذیل مرقوم گردد.
در شرایط فعلی، مسئله ترك ایران و یا اقامت مسئله ای است پیچیده و حسّاس و تصمیم گیری در این مورد، موضوعی است شخصی كه بعد از دعا و مناجات با محبوب بی همتا و مشورت‌های لازم باید توسّط شخص مؤمن انجام شود. اوّلین نكته ای كه باید مورد توجّه قرار گیرد این است كه چون در این ایام به دلائل مختلفه هجوم علنی به جامعه بهایی برای دشمنان امرالله كار آسانی نیست، برای رسیدن به هدف خود آنچه ممكن است مجری می دارند تا احبّا را تشویق و یا مجبور به ترك وطن مألوف سازند و بدین وسیله به زعم خود جامعه بهایی مهد امرالله را تضعیف نمایند. ملاحظه فرمایید كه با چه صراحتی افرادی از طرف اداره اطّلاعات كرمانشاه خروج شما و خواهر عزیزتان را از ایران پی گیری می كنند. بنابراین، ترك ایران توسّط احبّای عزیز در شرایط فعلی بدون شك موجب جسور شدن دشمنان امرالله می شود و آنان را در تعقیب اهداف غیرانسانی خود مصمّم‌تر می كند.
نكته دیگر جنبه‌های روحانی استقامت و پایداری احبّا است. فداكاری‌ها و از خود گذشتگی‌های روزانه احبّای ایران لازمه بقای امر مبارك در سرزمین ولادتش بوده و موجب رشد روحانی فردی و تقرّب به آستان مبارك و حصول عنایات لا تحصی در عوالم الهی برای شخص مؤمن می گردد. قوای روحانی منبعثه از این فداكاری‌ها و خدمات خالصانه احبّا و تحمّل این شرایط طاقت فرسا موجب پیشرفت امرالله و مآلاً تأسیس وحدت عالم انسانی خواهد شد. در زندگانی هیاكل مقدّسه این آیین نازنین تفكّر نمایید كه چطور شئونات شخصی خود را فدا نموده و هرگونه رنج و شكنجه در راه غنی متعال را به جان و دل پذیرفتند. مگر حضرت ربّ اعلی در راه اعلای امرالهی جان فدا نفرمودند؟ مگر جمال مبارك بنفسه المقدّس از مال و ثروت و رفاه و آسایش برای اعلان ندای ربّانی نگذشتند؟ مشقّات سالیان دراز تبعید و زندانی حضرت عبدالبهاء به سرآمد ولی قدر و اهمیت و اثرات لانهایه‌ی اسفار آن حضرت به اروپا و آمریكا برای پیشرفت امر مبارك و استقرار تمدّن جهان آرای الهی صفحات تاریخ عالم بشری را الی الابد زینت بخشیده است.
تعمّق و تتبّع در آثار مباركه و دستخطّ‌های بیت‌العدل اعظم بیانگر آنست كه راهی كه جمال مبارك برای بلوغ و اتّساع قابلیت جامعه بهایی پیروان دیرینش در مهد امرالله برگزیده، هرچند ممزوج به انواع محن و بلایا است، ولی سرمنزل مقصودش بروز جامعه ای است كه قادر به انجام رسالت عظیم خود خواهد بود و جوانان عزیز بهایی مهد امرالله نقش مهم و اساسی در انجام این رسالت ایفا نموده و می نمایند.
بیت‌العدل اعظم در پیام مورخ 12 ژانویه 2004 خطاب به احبّای ایرانی مقیم بلاد سائره چنین می فرمایند:
بهاییان ایران كه به دست توانای حضرت بهاء الله و در راه تحقّق نوایای مقدّسه‌اش مبعوث و پرورش و آمادگی یافته‌اند به منزله گنجینه گرانبهایی برای امرالهی نه تنها در ایران بلكه در سراسر جهانند كه قوای مكنونه‌اش را نمی توان چنان كه باید و شاید در حال حاضر درك نمود. آن ستمدیدگان مایه افتخار و مباهات عالم بهایی و موجب فرح و سرور قلب این مشتاقانند.
ید قدرت الهی برای احبِای ممتحن ایران وظیفه ای مخصوص در انجام نوایای حضرت غنی متعال معین كرده است و جامعه بهایی مهد امرالله باید بیش از پیش آماده باشد كه توجّه خود را معطوف به احیای ایران و نقشی كه دست تقدیر برایش مقدّر فرموده است سازد. جوانان عزیز بهایی در آن سرزمین مقدّس سهم عظیمی از این مسئولیت را بر عهده دارند. لازمه ایفای این نقش بر طبق بیانات متعدّده الهیه، فداكاری و از خود گذشتگی است و الحمدلله جوانان عزیز در این راه سرافراز و مفتخرند. این فداكاری‌ها و از خود گذشتگی‌ها زمینه حصول به مقاصد الهیه را فراهم ساخته و خواهد ساخت. فی المثل، جوانان عزیز بهایی مهد امرالله باید آگاه و مشعوف باشند كه روز تبلیغ امرالله و دعوت نزدیكان و هم نسلان قابل اعتمادشان به حلقه‌های مطالعه و جلسات دعا در آن سرزمین مقدّس فرا رسیده است – اهمیت و فوریت این خدمت عظیم به دلائلی بی شمار نمایان است – و این فرصت گرانمایه را نباید از دست داد زیرا كه انجام آن شرط وفا در بندگی جمال اقدس ابهی و پادشاهی در ملكوت اعلی است. اگرچه جوانان عزیز بهایی موقتاً از كسب تحصیلات عالیه در دانشگاه‌های دولتی محرومند، ولی اوّلاً هرروز تعداد فزاینده ای از آنها موفّق به تحصیل در دانشگاه علمی آزاد می شوند و ثانیاً بدون شك از طرق دیگر مشغول كمك به پیشرفت وطن عزیز خود در زمینه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی و خانوادگی هستند و از این راه نه تنها به ملّت ایران بلكه به مردم جهان نشان می دهند كه چطور علی رغم تضییقات متتابعه و ستم‌های وارده با استفاضه از پیام روح بخش حضرت بهاء الله در مساعی خود برای كسب عزّت و منقبت كشور مقدّس ایران جاهدند. اهمیت تاریخی و اثرات عمیق این فداكاری‌ها و از خود گذشتگی‌ها برای پیشرفت عالم گیر امر مبارك در آینده روشن‌تر خواهد شد.
در عین حال و بعد از ذكر مطالب فوق، در مواردی ممكن است افرادی از احبّای عزیز ایران شرایط زندگی را غیرقابل تحّمل بدانند و در چنین موقعیتی مختارند كه تصمیم به خروج از ایران بگیرند و در صورت مبادرت به چنین اقدامی نباید احساس گناه به خود راه دهند.
بیت‌العدل اعظم در اعتاب مقدّسه علیا برای... دعا می فرمایند تا در مشورت‌ها و تصمیم گیری‌های خود در این مسئله خطیر عنایات جمال اقدس ابهی شامل، و به هدایات الهی فائز و به رضای حقّ نائل آیید.
با تقدیم تحیات
از طرف دارالانشاء بیت‌العدل اعظم
نسخه : هیئت مجلّله‌ی یاران ایران